Metabolik Cerrahi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Operasyon Öncesi
Ameliyattan 1-2 gün önce yatış işlemleriniz yapılacak ve size kanı sulandırıcı ilaçlar, bağırsakların temizlenmesi için müshil ilaçları verilecektir. Kan şekeriniz ve hipertansiyonunuz kontrol altına alınacaktır. Ameliyata girmeden 1 gün önce sıvı diyetine (su, meyve suları, çorba, çay, ayran, komposto, gibi) girmeniz ve akşam 10’dan sonra herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekecektir. (Bu bağırsaklarınızın temiz kalmasını sağlar, böylece lavmana gerek kalmaz, ameliyat temiz olur ve enfeksiyon riski azalır).

Operasyon Sırasında
Ameliyat sırasında tansiyonunuzu kontrol etmek için, otomatik olarak kan basıncınızı ölçecek bir tansiyon aleti ile kanınızdaki oksijen doygunluğunu kontrol etmek için parmağınıza bir oksijen ölçüm mili takılacaktır. Anestezi ve diğer ilaçların akışını sağlamak için kolunuzdan damar yolu açılacaktır. Siz narkoz altındayken, metabolik cerrahi uygulamaları sonrasında yeterli ve güvenli sıvı akışı sağlamak için elinizden veya kolunuzdan damar içine ulaşım sağlayan kateterler takılacaktır. (Ameliyat sonrası yeterli sıvı alımına başladıktan 3- 4 gün sonra çıkarılır.) Çok kilolu veya ilave sorunu olan hastalarda kan basıncını ve damar içindeki oksijen miktarını ölçmek için el bileğinden bir damar yolu açılmaktadır (Bu da ameliyattan 1 gün sonra çıkarılır). Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapması için bacaklarınıza tayt gibi bir çorap giyeceksiniz. Bu çorap siz yürümeye başlayana dek, bacaklarınızdaki kan akışını sağlayacaktır. Buna ilaveten bacaklarınızda kan göllenmesini engellemek için basınçlı cihazlarla ameliyat boyunca bacaklarınıza masaj yapılacaktır. Ameliyat öncesinde size idrar sondası takılacaktır. Bu sonda tuvalet ihtiyacınızı kendiniz karşılamaya başladığınız zaman çıkarılmaktadır.

Operasyon Sonrası
Sizi gözetim altında tutmak için genellikle ameliyat sonrası ilk gün yoğun bakım ünitesinde kalmanız gereklidir. Yoğun bakım ünitesine alınırken, narkozun etkisi devam ediyor olacaktır.
Yoğun Bakım Ünitesi’ne alındıktan sonra ellerinizi, bacaklarınızı hareket ettirebilir, kendini rahat hissettiğiniz bir pozisyona geçebilirsiniz.
Kolunuzda her 15 veya 30 dakikada bir kan basıncınız ölçen bir tansiyon aleti takılı olacaktır. Ameliyat sonrası oksijen miktarını kontrol edilmesini sağlayacak olan oksijen ölçüm mili parmağınızda olacaktır.
Ayrıca, 2-4 saat süreliğine size oksijen maskesi takılacaktır. (Normal bir şekilde nefes alabilirsiniz.)
Ameliyatı takip eden gün boyunca yalnızca su içebilirsiniz. Ağızdan beslenmeniz yeterli düzeye gelene kadar, diğer sıvı ve proteinler size serumla verilecektir.
Akciğerlerinizi güçlendirmek için ameliyattan 1 gün sonra nefes egzersizleri yapmaya başlamalısınız.
Ameliyattan 1 gün sonra oturup kalkarken yardıma ihtiyacınız olabilir, ayakta dururken birkaç saniye için baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Sıklıkla 2-3 günlük bir süre içinde sıvı gıda tüketmeye başlamış olacaksınız. Her 3 saatte bir küçük öğünler şeklinde yenilmesi ideal olacaktır.

Taburcu Olma
Ameliyattan genellikle 4-5 gün sonra taburcu olunmaktadır.
Yapılan ameliyata göre sıvı veya yarı katı yiyecek diyetine devam etmeli öğünlerinizi 2-3 saat arayla yemelisiniz.
Günlük en az 1,5 litre sadece su içmeniz gerekmektedir. Günlük idrar miktarınızın 1.5 litrenin üstünde olması gereklidir.
Bir ay boyunca mide koruyucusu (Pantoprazol tb 40 mg, günde 1 adet) ve 2 ay boyunca da safra kesesi koruyucu (Ursodeoksikolik Asit 250 mg, günde 2 adet) kullanmanız gerekmektedir.
Ağızdan beslenmeniz yeterli olana kadar vitamin şurubu ve kalsiyum takviyesi almanız gerekecektir.
Kan şekeri seviyenize bağlı olarak ameliyatınızdan sonra şekeriniz normal seviyeye ulaşana kadar şeker ilaçları almanız gerekebilir.
Günlük olarak kilonuzu ve kan şekerinizi ölçerek, kaydetmeniz gerekmektedir.
Tansiyon ilacı gereksiniminiz de azalacaktır. Ancak 15 gün boyunca tansiyonunuzu ölçüp, kaydetmeniz önerilir.

Sonraki Takipler
Sırasıyla ameliyattan sonraki 1 . Ay – 3. Ay – 6. Ay – 1. Yıl – 1.5 Yıl ve 2. Yılda kan ve idrar testleri yaptırmanız gerekmektedir. Kontroller sırasında midenin durumunu gözden geçirmek için endoskopi yapılması gerekebilir.

Sizi Arayalım
close slider


    300