Metabolik Cerrahi

Transit Bipartisyon

Metabolik Cerrah Prof. Dr. Alper Çelik ile Şeker Hastalığına Veda Edin.

İnce bağırsağın son bölümünün tamamı midenin alt kısmına ikinci bir çıkış sağlanarak yapılır. Bu sayede yenilen yiyeceklerin ince bağırsakların tüm segmentlerinden geçişi sağlanır. Bu uygulamada öncelikle ince bağırsakların kalın bağırsaklarla birleştiği noktadan itibaren 100 veya 120 cm sayılır ve bu kısım işaretlenir. 100 ila 120 cm arasındaki tercih hasta karakteristiklerine göre belirlenir. Bu noktadan itibaren 150 cm daha sayılarak, ince bağırsakların kalın bağırsakla birleşme yerinden itibaren 250.cm’den ince bağırsak kesilir. Kesilen alt uç mideye bağlantı yapılır. Üst uç ise daha önceden işaretlenmiş olan 100. cm’e bağlanır. Tek önemli nokta yiyeceklerin yaklaşık 1/3’ü doğal yol olan on iki parmak bağırsağından, 2/3’ü ise yeni yapılan bağlantı sayesinde ince bağırsakların son kısmından geçer.

Hastaların klinik olarak çok sayıda postoperatif fayda sağladığı gösterilmiştir.

 • Fazla kilonun %85-90’ı kaybedilir.
 • Tip 2 diyabet (%85), hipertansiyon (%90), uyku apnesi (%75) ve hiperlipidemide (%95) önemli gelişme.
 • Artan fiziksel aktivite, üretkenlik, refah, ekonomik fırsat ve özgüven.
 • Ömür boyu kalıcı kilo kontrolü
 • Kapalı ameliyat nedeniyle kısa süreli hastanede kalış
 • Vitamin eksiklikleri daha az yaygındır

Transit bipartisyon operasyonundan sonra birçok hastalık iyileşebilir:

 • Tip 2 Diyabet (%85-90)
 • Hipertansiyon (>%90)
 • Hiperlipidemi (%95)
 • Uyku apnesi (>%75)

Transit bipartisyon ameliyatı aşağıdaki durumların bir sonucu olarak gerçekleştirilebilir:

 • Kişilerin ameliyat olabilmeleri için Tip 2 diyabet hastası olmaları gerekir. Tip 1 diyabet hastalarına uygulanamaz.
 • Hastaların insülin kaynağı, yani insülin üretme kabiliyetleri yeterli olmalıdır. Tip 2 diyabet bazı hastalarda bu rezerv sıfır veya sıfıra yakındır. Bu durumlarda transit çift bölümleme işlemi gerçekleştirilemez.
 • Transit bipartisyon ameliyatı geçirecek hastaların vücut kitle indeksi otuz beş veya daha düşük olmalıdır. Obezite cerrahisi vücut kitle indeksini belirlemek için kullanılır.
 • Ameliyat olacak hastaların kalp ve akciğer sağlığı minimum gereksinimleri karşılamalıdır.
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında sorun olmamalıdır.
 • Hastaların sindirim sisteminde yara, ülser, gastrit veya benzeri hastalıklar olmamalıdır.
 • Transit bipartisyon ameliyatı kanser hastaları, hamile kadınlar ve yeni doğmuş kadınlar için geçerli değildir.

Genellikle bunlar operasyonların gerçekleştirilmesi için koşullardır, ancak diğer koşullar tıbbi muayene sonrasında belirlenebilir. Ayrıca buradaki bazı şartlar karşılanmazsa operasyon bir doktor tarafından onaylanabilir. Tüm şeker hastaları özeldir ve özel değerlendirmeye tabidir. Tip 2 diyabet hastaları ameliyata uygun olup olmadıklarını görmek için mutlaka uzman bir doktora danışmalıdır.

Fazla kilonuzun yüzde 33 ila 83’ünü kaybedebilir ve uzun vadede hormonal mekanizmaları olumlu yönde etkileyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Düşük intragastrik basınç ve bu nedenle mide kaçağı yok.
Düşük intragastrik basınç nedeniyle uzun vadede genişlemesini önlemek.
Aynı zamanda emilimi azalttığı için, basit tüp mide ameliyatına göre daha fazla kilo verme etkisi vaat ediyor.
Gıdanın tüm sindirim sisteminden geçişi ve emilimi
İşlem kalori alımını kısıtladığı ve mide boşalmasını hızlandırdığı için hormonal termostat mekanizması düzeltilir.
İnce bağırsağın dolgunluğu endoskopik yöntemlerle sağlanabilir. Bu, duodenumu kapatan yöntemlerde yaygın olarak görülen safra kesesi, pankreas ve safra kanallarının erişilemezliğini önler. On iki parmak bağırsağı ve safra kanallarına ERCP ile ulaşılabilir.
Antrum, pilor ve duodenumun korunması ameliyat sonrası vitamin, mineral, demir ve kalsiyum takviyesi ihtiyacını ortadan kaldırır.
Diyabetin şiddetine göre bağırsaklar arası mesafe ayarlanabilir. İşlem kolaylıkla geri alınabilir.
Bu, diğer revizyon işlemlerinden çok daha pratik bir şekilde yapılabilen, özellikle tüp mide ameliyatı sonrası, sonrasında kilo toparlanmasının gözlenebildiği bir revizyon işlemidir.
Şeker hastalarında ve özellikle hiç ameliyat yapılmamış obez şeker hastalarında sık görülen demir, D vitamini ve B1 vitamini (tiamin) eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olur (sırasıyla% 8-19,% 32-60 ve% 18-45).

 • Ameliyattan sonra hastalar ilk üç ay iyileşir. Aynı zamanda yeni beslenme alışkanlıkları oluşur.
 • İkinci aydan itibaren hasta sosyal yaşantısına ve hafif efor gerektiren işine dönebilir.
 • Diyabet azalmaya başladığında hareketliliği önemli ölçüde artar. Hareket kabiliyeti artmış hastalar seyahat edebilir veya daha uzun yürüyüşler yapabilir.
 • Yeme alışkanlıkları da daha iyiye doğru değişmeye başlar. Yasaklanan yiyeceklerin sayısı giderek azalmaktadır.
 • Varsa aşırı kilo ve şeker hastalığının neden olduğu diğer metabolik sorunlar ortadan kalkmaya başlar.
 • Operasyondan iki yıl sonra şeker hastalığı belirtisi yoktur. Bununla birlikte, hastaya beslenme alışkanlıklarına en iyi şekilde dikkat gösterilmeli, böylece diyabetle tekrar uğraşmak zorunda kalmaz.

Şeker hastalığına yönelik cerrahi tedavilerden sonra, özellikle transit bipartisyondan sonra hayat çok rahattır. Obezite cerrahisi ile ilgili sorunların ortaya çıkmaması bu rahat durumun temel sebebidir. Hastanın herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almasına gerek yoktur.

Ameliyattan sonra hastaya bir yıllık beslenme planı verilir. Diyet, karbonhidrat bakımından düşük ve protein bakımından yüksek gıdalardan oluşan düşük kalorili bir diyettir. Ayrıca hasta vitamin ve mineral takviyesi alır. İyileşme döneminde hasta besin değeri yüksek sıvı diyet uygular. Sindirimi kolaylaştırmak için hastanın daha fazla çiğnemesi gerekir. Kahve mideye zararlı olduğu ve şişmeye neden olduğu için ilk 2 ay kahveden kaçınılmalıdır. 6 ay boyunca alkol tüketmekten kaçınılmalıdır. Ömür boyu asitli içeceklerden (asitli içecekler ve maden suyu) kaçınılmalıdır.
Ameliyattan sonra 1 ay boyunca yorucu fiziksel aktivite ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız. Hasta 1 ay içerisinde gebe kalmamalıdır.
Doktor ameliyattan sonra egzersiz önerir. Önce yürüyüş, yüzme ve fitness önerilir. Karın egzersizlerinden ve ağırlık kaldırmadan belirli bir süre kaçınılmalıdır.

Kurumlar arası rekabet etiği kuralları ve internet-bilgi kirliliği farkındalığı nedeniyle Transit Bipartisyon Ameliyatı fiyatlarımız web sitemizde yer almamaktadır. Çünkü amacımız size kaliteli ve en doğru tıbbi bilgiyi ve hizmeti sunabilmektir. Böylece sizin için hangi tıbbi operasyonun daha doğru tercih olacağına dair gerekli bilgileri verebiliriz. Neden internet üzerinden bir teklif vermediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte nedeni budur! Lütfen detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. Konusunda uzman hasta danışmanlarımız sizlere yardımcı olmak için hazırlar.

2000
Yılından Bugüne
6400
Üzerinde Hastayı
% 85
Başarı Oranıyla

Şeker Hastalığından Kurtardık!

Hayata Yeniden Başlamaya
Hazır mısınız?

Tüm ilaçlara ve tedavilere rağmen şeker hastalığınız iyileşmiyor ise hemen bizimle iletişime geçin. Sizi metabolik cerrahi mucizesi ile tanıştıralım. Hayat boyu diyabete veda edin.

Sizi Arayalım
close slider


  300