Metabolik Cerrahi

Ileal İnterpozisyon

Metabolik Cerrah Prof. Dr. Alper Çelik ile Şeker Hastalığına Veda Edin.

İleal İnterpozisyon terimi en özet ifade ile ince bağırsağın son kısmı ile başlangıç kısmının yer değiştirmesi işlemidir. Bu ameliyat insülin direncine neden olan hormonları devre dışı bırakıp, insülin duyarlılığını artıran hormon seviyelerini yükseltmek prensibi üzerinden işlev görür.

İleal İnterpozisyon operasyonu başından beri Tip 2 Diyabet tedavisi için geliştirilmiş bir cerrahi tedavi yöntemidir. Metabolik sendrom tanımı içinde Tip 2 Diyabet ile birlikte, hipertansiyon, hiperlipidemiler (kolesterol ve trigliserid yüksekliği) ve kilo fazlalığı yer almaktadır. Metabolik Sendrom’un bileşenlerinin tamamını İleal İnterpozisyon ameliyatı ile tedavi etmek mümkündür.

İleal İnterpozisyon ameliyatı çıkış noktası olarak bir obezite ameliyatı değildir. Metabolik Sendrom kapsamında yer alan sağlık sorunlarının tamamına yönelik, özellikle de Tip 2 Diyabet’i tedavi etmeyi amaçlayan bir ameliyattır.

İleal İnterpozisyon ameliyatı emilim kısıtlaması ya da emilim bozukluğu yapmaz. İleal İnterpozisyon ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonraki 3. günden itibaren sıvı gıdaya geçerler. 6 ay ile 1 yıl içinde tamamen serbest diyet ile vitamin veya mineral takviyesi almadan hayatlarını sürdürebilirler.
Ameliyat için uygun olan hastalar genellikle İleal İnterpozisyon ameliyatından sonra kullandıkları tüm diyabet, tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakırlar.

Ameliyat sonrasında hastanedeki yatış sürecinde bu hastalıkların seyirleri açısından gözlenirler. Hastaların büyük çoğunluğu bu ilaçların hiçbirini kullanmadan taburcu edilir. Bir kısmında ise metabolik etkinin oturmasını bekleyene kadar birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen sürelerde az ve kontrollü olarak ilaçları giderek azalan dozlarda devam edilir. Ölçümler normale indiğinde bu ilaçların tamamı kesilir.

Ileal İnterpozisyon ameliyatının iki farklı versiyonu vardır. Bunlar; diverted ileal interpozisyon ve non diverted ileal interpozisyon’dur.

Tipik olarak İleal interpozisyon ameliyatı olabilen kişiler:

 • Tip 2 diyabeti olmalıdır.
 • Tip 2 diyabet olmasına rağmen insülin rezervi yetersiz olan hastalara her türlü diyabet cerrahisi uygulanamaz. İnsülin rezervi, pankreasın insülin üretme yeteneği için kullanılan teknik bir terimdir.
 • İleal interpozisyon ameliyatı geçirecek hastaların daha önce diyet, egzersiz ve farmakolojik tedavileri denemiş olması gerekir. Yani ileal interpozisyon ameliyatı diyabet tedavisinde son seçenektir.
 • Fazla kilo ve diyabet genellikle bir arada bulunur. Bu durumda ileal interpozisyon ameliyatı uygun değildir. İleal interpozisyon ameliyatı fazla kilolu olmayan ancak şeker hastası olanlara uygulanır.

İleal interpozisyon ameliyatının temel amacı kilo vermek değil diyabetin ortadan kaldırılmasıdır. Operasyon sırasında bir miktar kilo verilir ancak kişinin sağlığına zarar vermesi ciddi değildir. Ameliyattan sonra insülin ihtiyacı yüzde doksan beş başarı ile azaltılır. Vücuda giren şekerin yüzde yüz kontrolü sağlanır.

Kapalı ameliyat geçiren hastalarda fiziksel iyileşme süreci şu şekildedir:

 • Operasyondan sonra hasta iç ve dış dikişler ile yoğun bakıma alınır. Burada kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirebilir ve yatış pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.
 • Yoğun bakımda bir gün hastanede kalan hasta, komplikasyon riski azalmış normal bir servise nakledilir. İkinci günden itibaren hasta ayağa kalkar ve yürür.
 • Tipik olarak, dört ile beş günlük bir hasta taburcu edilir. Taburcu olduktan sonra hasta eve dönmeli ve dinlenmeye devam etmelidir.
 • Genellikle kapalı dikişler yedinci gün, bazen onuncu gün alınır.
 • Hastalar ikinci haftadan itibaren biraz dinlenmek kaydıyla ev hayatında en ufak bir acı çekmeden vakit geçirebilirler.
 • Üçüncü veya dördüncü haftadan sonra duruma göre hastalar ofis işlerine dönebilirler.
 • Üçüncü aydan itibaren fiziksel aktivite gerektiren işe dönüşte herhangi bir sakınca yoktur.
 • Doku hasarı varsa üçüncü aydan itibaren iyileşmeye başlar.

Ameliyat sonrası beslenme dönemlerine ek olarak aşağıdakilere de dikkat etmelisiniz:

 • İhtiyacınız olmasa bile günde en az iki litre su içmelisiniz.
 • Yaklaşık üç ay boyunca temel gıdalardan ve posalı gıdalardan kaçınmalısınız.
 • Rafine şeker yemeyi tamamen bırakmalısınız.
 • Kilo vermeyi desteklemek için karbonhidrat ve yağ alımınızı azaltmalı ve azalan miktarı protein ile takviye etmelisiniz.
 • Öğün sayısını arttırmak ve her öğünde daha az yemek tüketmek faydalı olacaktır.
 • Operasyon sonrası yiyecekler iyice çiğnenmelidir.
 • Lif içeren besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.

Operasyon sonrası beslenme sürecine dikkat etmezseniz kilo planlandığı kadar azaltılamaz. Ayrıca ikinci yıldan itibaren ılımlı bir kilo alma süreci başlatılır. İleal interpozisyon ameliyatından sonra sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirmeniz zorunludur.

İleal İnterpozisyon operasyonu başından beri Tip 2 Diyabet tedavisi için geliştirilmiş bir cerrahi tedavi yöntemidir. Metabolik sendrom tanımı içinde Tip 2 Diyabet ile birlikte, hipertansiyon, hiperlipidemiler (kolesterol ve trigliserid yüksekliği) ve kilo fazlalığı yer almaktadır. Metabolik Sendrom’un bileşenlerinin tamamını İleal İnterpozisyon ameliyatı ile tedavi etmek mümkündür.

İleal İnterpozisyon ameliyatı çıkış noktası olarak bir obezite ameliyatı değildir. Metabolik Sendrom kapsamında yer alan sağlık sorunlarının tamamına yönelik, özellikle de Tip 2 Diyabet’i tedavi etmeyi amaçlayan bir ameliyattır. Dolayısıyla İleal İnterpozisyon ameliyatı için obezite kriterler arasında yer almamaktadır. Ancak, İleal İnterpozisyon ameliyatı obezite ve morbid obezite tedavisinde uygulanan ağır emilim bozukluğu yaratan Mini-Gastrik Bypass (Tek Anastomoz Gastrik Bypass), Roux-Y Gastrik Bypass (Mide Bypass’ı), BPD (Biliopankreatik Diversiyon) ± DS (Duodenal Switch), DJB (Duodenojejunal Bypass) gibi cerrahi yöntemler ile karıştırılmamalıdır.

Bu ameliyatlar çok uzun bir ince bağırsak bölümünden gıdanın geçişini engellerler. Bu ameliyatlardan sonra hastalarda ciddi yağ ve karbonhidrat emilim kısıtlaması olur. Bu etkileri ile güçlü kilo kaybı sağlarlar ve hastalar bu kilo kayıplarını uzun dönem koruyabilirler. Ancak bu ameliyatlardan sonra emilimi ciddi oranda kısıtlanan yağ ile birlikte, yağ içinde eriyerek bağırsaktan emilen çok önemli hayati vitamin ve mineraller de emilemez. Bu hastalarda ameliyattan kısa süre sonra vitamin ve mineral eksiklikleri hızlı bir şekilde ortaya çıkmaya başlar. Bu ameliyatların uygulanacağı hastalar ameliyat öncesinde bu vitamin ve mineral düzeyleri açısından araştırılır ve bir kısmına ameliyat öncesinde bu takviyeler başlanır. Bu hastalar ömür boyu çok sıkı şekilde takip altında tutulmalı ve kan değerleri yakın şekilde takip edilmelidir. Kalsiyum eksikliğine bağlı osteoporoz bu ameliyatların orta dönemde oluşturduğu en önemli sıkıntılardan biridir. Kalsiyum takviyeleri ve kalsiyumdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi tek başına yeterli olmadığından zaman zaman farklı yollardan hormon ve kalsiyum destekleri gerekebilir.

İleal İnterpozisyon ameliyatı emilim kısıtlaması ya da emilim bozukluğu yapmaz. İleal İnterpozisyon ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonraki 3. günden itibaren sıvı gıdaya geçerler. 6 ay ile 1 yıl içinde tamamen serbest diyet ile vitamin veya mineral takviyesi almadan hayatlarını sürdürebilirler.

Ameliyat için uygun olan hastalar genellikle İleal İnterpozisyon ameliyatından sonra kullandıkları tüm diyabet, tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakırlar. Ameliyat sonrasında hastanedeki yatış sürecinde bu hastalıkların seyirleri açısından gözlenirler. Hastaların büyük çoğunluğu bu ilaçların hiçbirini kullanmadan taburcu edilir. Bir kısmında ise metabolik etkinin oturmasını bekleyene kadar birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen sürelerde az ve kontrollü olarak ilaçları giderek azalan dozlarda devam edilir. Ölçümler normale indiğinde bu ilaçların tamamı kesilir.

Kurumlar arası rekabet etiği kuralları ve internet-bilgi kirliliği farkındalığı nedeniyle İleal İnterpozisyon Ameliyatı fiyatlarımız web sitemizde yer almamaktadır. Çünkü amacımız size kaliteli ve en doğru tıbbi bilgiyi ve hizmeti sunabilmektir. Böylece sizin için hangi tıbbi operasyonun daha doğru tercih olacağına dair gerekli bilgileri verebiliriz. Neden internet üzerinden bir teklif vermediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte nedeni budur! Lütfen detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. Konusunda uzman hasta danışmanlarımız sizlere yardımcı olmak için hazırlar.

 

2000
Yılından Bugüne
6400
Üzerinde Hastayı
% 85
Başarı Oranıyla

Şeker Hastalığından Kurtardık!

Hayata Yeniden Başlamaya
Hazır mısınız?

Tüm ilaçlara ve tedavilere rağmen şeker hastalığınız iyileşmiyor ise hemen bizimle iletişime geçin. Sizi metabolik cerrahi mucizesi ile tanıştıralım. Hayat boyu diyabete veda edin.

Sizi Arayalım
close slider


  300