Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabetin tedavisinde ilk aşama; beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, egzersiz programları ile yaşam tarzının değiştirilmesi şeklinde şeklindedir. Bu uygulamalara rağmen kan şekeri seviyeleri istenilen düzeylerde tutulamıyorsa, şeker düşürücü etkisi olan haplar tedaviye eklenmektedir. Bazı durumlarda her şeye rağmen, Tip 2 diyabetli bireylerin kan şekeri seviyeleri normal sınırlar içerisinde tutulamayabilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında ise vücudun ihtiyaç duyduğu uygun dozda yapılan insülin enjeksiyonları ile tedavi desteklenmektedir. Ayrıca düzenli kan şekeri takibi yapmak da tedavi esaslarının belirlenmesi ve kaliteli yaşam sürdürülebilmesi açısından önemlidir.

Tip 2 diyabette kan şekeri seviyelerini normal sınırlarda tutabilmek için kullanılan ilaçlar etki durumlarına göre 3 gruba ayrılmaktadır.

Sulfonilüreler; pankreas tarafında yapılan insülin salınımını arttırmakta ve vücudu insüline daha duyarlı hale getirmektedir. Diamicron, Diameprid, Diabinese, Gliben, Glutril, Glucotrol XL, Minidiab bu gruba örnek olarak verilebilir.

Biguanidler; insülin dahilinde hücrelere glikoz yani şeker girişini arttırarak kan şekerini düşürmektedirler. Genellikle kilolu hastalar için tercih edilmektedir. Ülkemizde bulunan bu gruba dahil ilaçlar arasında Glucophage, Glifor, Gluformin, Glukofen sayılabilir.

Alfa-Glikosidaz inhibitörleri; ülkemizde Glucobay olarak bilinen bu grup ilaçlar, bağırsaktaki karbonhidrat parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra oluşan kan şekeri yükselmelerini azaltmaktadır.

Tip 2 diyabetin tedavisinde egzersizin de etkisi yadsınamayacak derecededir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Diyabet tedavisi için kişiye uygun olan egzersiz programı uygulanmalıdır.
  • Egzersize ilk olarak kısa sürelerde başlanmalı ve giderek arttırılmalıdır.
  • Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve egzersiz sırasında mutlaka pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
  • Egzersiz sırasında aktif olacak çalışacak bölgelere insülin yapılmamalı ve aç olarak egzersiz yapılmamalıdır.
  • Egzersiz sırasında oluşabilecek hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğüne karşı mutlaka basit şeker içeren besinler bulundurulmalıdır.
Sizi Arayalım
close slider


    300